Wróć do artykułów

Spółdzielnia mieszkaniowa jest przedsiębiorcą

Autor

Kancelaria Pałucki & Szkutnik
03.04.2017

Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 9 marca 2017 r., sygn. akt III CZP 69/16, w powiększonym składzie orzekł, że roszczenie spółdzielni mieszkaniowej o uzupełnienie przez jej członka wkładu budowlanego jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się z upływem trzech lat (art. 118 k.c.).
Sąd Najwyższy przychylił się do argumentacji korzystniejszej dla członków spółdzielni mieszkaniowych uznając, że spółdzielca to konsument, a spółdzielnia mieszkaniowa to przedsiębiorca.
Takie rozumienie oznacza tym samym, że termin przedawnienia w sporach wytaczanych przez spółdzielnie przeciwko własnym członkom wynosi trzy lata. Warto zaakcentować, że na przestrzeni ostatnich lat kwestia charakteru podmiotu, jakim jest spółdzielnia mieszkaniowa budziła sporo kontrowersji, w tym także pojawiało się wiele stanowisk.
Najnowsze orzeczenie przyznające spółdzielni status przedsiębiorcy z art. 55 1 k.c. ujednolica niespójną linię orzeczniczą jednocześnie orzekając korzystnie dla członków spółdzielni mieszkaniowych.

Źródło: http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Najnowsze_orzeczenia.aspx?ItemID=1899&ListName=Zagadnienia_prawne