Wróć do artykułów

Zwolnienie z PIT przy zakupie mieszkania od dewelopera

Autor

Kancelaria Pałucki & Szkutnik
09.02.2018

Najnowsze orzeczenie NSA z dn. 7.02.2018 r., sygn. akt: II FSK 3510/17 w całkiem nowy sposób i przede wszystkim korzystny dla podatników rozstrzygnął kwestię zwolnienia z podatku PIT w przypadku zawarcia umowy deweloperskiej.
NSA uznał, że w przypadku zakupu mieszkania w umowie deweloperskiej to nie wydatek na nabycie, ale wybudowanie własnego lokalu mieszkalnego (art. 21 ust. 25 lit. d ustawy o PIT)
Podatnicy zawierający umowy deweloperskie skorzystają zatem ze zwolnienia z PIT, nawet gdy akt notarialny podpiszą dopiero po trzech latach od rozpoczęcia budowy. Sąd uznał, że nie można różnicować sytuacji osób, które sami budują domy, od tych, które budują mieszkanie za pośrednictwem dewelopera.
NSA odniósł się do definicji przedsięwzięcia deweloperskiego, wskazując iż w momencie zawarcia umowy deweloperskiej jest już wskazany konkretny lokal, w konkretnej lokalizacji i jego wygląd, a przede wszystkim istnieje zobowiązanie do przeniesienia własności tego lokalu. Proces budowlany deweloperski a proces budowlany własny różni się tylko tym, że deweloper buduje mieszkania na własnym gruncie dla kogoś. NSA tym samym uznał, że nie można różnicować statusu podatników korzystających z usług deweloperów, a podatników budujących samodzielnie lokale.